• Zerówka – grupa 0

        • Zerówka w naszym przedszkolu to szczególne miejsce, w którym dzieci mogą dobrze przygotować się do rozpoczęcia edukacji w szkole.

          Rozwój dziecka między 6 a 7 rokiem życia jest bardzo dynamiczny. Obserwuje się w tym czasie tzw. skok rozwojowy, który jest uwarunkowany dojrzewaniem struktur mózgowych dziecka. Charakterystyczną cechą funkcjonowania i zachowania 6-latka jest impulsywność, pobudliwość oraz duża emocjonalność. Ważne staje się otoczenie, które zna i rozumie dziecko, zapewniając mu tym samym poczcie bezpieczeństwa i warunki do optymalnego wzrastania.

          Kontynuacja nauki w Zerówce przedszkolnej daje szanse na to, aby dzieci łagodniej przeszły ten dynamiczny czas rozwoju. Nauka w atmosferze wzajemnego szacunku daje dzieciom wiarę we własne możliwości i w znaczący sposób buduje w nich poczucie własnej wartości

          Realizujemy program “zerówki” zgodnie z rozporządzeniem MEN oraz obowiązującą podstawą programową. Nasze działania to edukacja rozwijająca kompetencje matematyczne i językowe niezbędne do pójścia do pierwszej klasy oraz rozwój ruchowy. Podchodzimy do każdego dziecka indywidualnie, dokładamy wszelkich starań do edukacji naszych dzieci ,tak, aby je bardzo dobrze przygotować do pierwszej klasy. wykorzystujemy nowoczesne technologie w edukacji w postaci tablicy interaktywnej Smart Board.

          W Zerówce stawiamy na:

          • wspieranie niezależności dzieci w myśleniu i działaniu,
          • pomoc dzieciom we właściwym zarządzaniu czasem, w kontekście wywiązywania się z codziennych zadań i planowania swojej pracy,
          • wspieranie kreatywności, czyli umiejętności poszukiwania rozwiązań dla dziecięcych problemów i pytań ,
          • współistnienie z innymi w zgodzie z sobą a nie koniecznie w duchu rywalizacji,
          • budowanie wzajemnych relacji opartych na szacunku w duchu zasad porozumienia bez przemocy
           
        • Oddział 0

        • Dla grupy: Sala Czerwona, w roku szkolnym 2021/2022

           

          6.30 - 7.30

           

          Schodzenie się dzieci do przedszkola. Podejmowanie przez dzieci różnorodnych form pracy ( wg indywidualnych potrzeb dziecka), m.in.: zabawy konstrukcyjne, tematyczne, badawcze, ruchowe: zajęcia w ramach pomocy psychologiczno - pedagogicznej. Zabawy integrujące grupę. Ćwiczenia poranne. Zajęcia dla dzieci objętych pomocą psychologiczno - pedagogiczną, min. z opinią, orzeczeniem poradni psychologiczno - pedagogicznej.

          7.30 - 8.15

          Zabawy relaksacyjne

          8.15 - 8.30

           

          Przygotowanie do śniadania, m.in.: czynności higieniczne, samoobsługowe, porządkowe.

          8.30 - 8.45

          Śniadanie

          8.45 - 9.00

          Czynności porządkowe po śniadaniu.

          9:00 - 9:30

          Zajęcia edukacyjne z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka. Z uwzględnieniem czasu trwania zajęć ( z możliwością wydłużenia) czas trwania 30-35 minut.

          9.30 - 10.15

           

          Czas realizacji zajęć dostosowany jest do indywidualnych potrzeb rozwojowych oraz możliwości psychofizycznych dziecka. Zabawy ruchowe.

          10:15 - 10:30

          Czynności porządkowe i higieniczne.

          10.30 – 10.45

          II Śniadanie.

          10.45 – 11.00

          Czynności higieniczne

          11:00 - 12:00

          Zajęcia edukacyjne z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka. Z uwzględnieniem czasu trwania zajęć ( z możliwością wydłużenia ): czas trwania 20 - 30 minut. Czas realizacji zajęć dostosowany jest do indywidualnych potrzeb rozwojowych oraz możliwości psychofizycznych dziecka. Ćwiczenia gimnastyczne (2 razy w tygodniu). Podejmowanie przez dzieci różnorodnych form pracy (wg indywidualnych potrzeb dziecka), m.in. zabawy na świeżym powietrzu: zabawy ruchowe, spacery, zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym, gry terenowe.

          12:00 - 12:45

          Przygotowanie do obiadu, m.in.: czynności higieniczne, samoobsługowe, porządkowe, pełnienie dyżurów. Obiad.

          12.45 - 13.00

          Czynności porządkowe po obiedzie.

          13.00 - 14.15

           

          Odpoczynek poobiedni/ słuchowisko/ słuchanie muzyki relaksacyjnej. Zabawy dowolne.

          14.30 – 14.45

          Zupa

          14.45 - 16.30

          Podejmowanie przez dzieci różnorodnych form pracy ( wg indywidualnych potrzeb dziecka), m.in.: zabawy konstrukcyjne, tematyczne, badawcze, ruchowe, prace porządkowe w kącikach zainteresowań; zajęcia w ramach pomocy psychologiczno - pedagogicznej ( stymulujące, rozwijające funkcje percepcyjno-motoryczne i społeczno -emocjonalne). Słuchanie opowiadań/ bajek przez nauczyciela. Zabawy dowolne na świeżym powietrzu. Zajęcia dodatkowe typu: rytmika, język, taneczne itp. Zajęcia dla dzieci objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną, m.in. z opinią, orzeczeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej.

           

           

        • Dodatkowe zajęcia w zerówce:

        • Zajęcia Teatralne : 

           Zabawy teatralne to ważny element pracy pedagogicznej przedszkola. Pozwalają one na połączenie wszystkich typów ekspresji dziecięcej: plastycznej, słownej, muzycznej i ruchowej. Teatr, będący z natury rzeczy syntezą sztuk, wykorzystuje wszystkie środki wyrazu artystycznego charakterystyczne dla różnych rodzajów twórczości. Dziecko w wieku przedszkolnym wykazuje naturalną potrzebę wyrażania się w różnych formach ekspresji, na przykład: w śpiewie, mowie, geście, ruchu. Zabawy w teatr wywierają duży wpływ na postawy moralne dzieci, kształtują osobowość, rozładowują nagromadzone emocję oraz wyostrzają wszystkie zmysły dziecka.  Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści, rozwija wyobraźnie, doskonali mowę, , która staje się wyrazista i melodyjna, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów oraz zwiększa poczucie własnej wartości, jest również okazją do wspaniałej zabawy, dając wiele satysfakcji. Udział dzieci w odtwarzaniu treści utworu skłania je do zapamiętywania, koncentrowania uwagi na określonej działalności, kulturze mówienia i zachowania się. Podczas zajęć z tej dziedziny przedszkolak maże dowiedzieć się, jak powstaje sztuka teatralna i wzbogacić swój słownik o takie pojęcia jak np. reżyser, rekwizyty, dekoracja, kostiumy, ruch sceniczny, drama czy pantomima. Dziecko w zabawach w teatr bardzo chętnie utożsamia się z przedstawionymi przez siebie postaciami. Każde dziecko przeżywa i wczuwa się w sytuację bohatera, uczestniczy w ich przygodach, smutkach i radościach. Edukacja teatralna umożliwia wykorzystanie naturalnej skłonności dziecka do naśladowania i zabawy, a także aktywności emocjonalnej i ruchowej. Sprzyja rozładowaniu napięcia i energii, przynosi radość i satysfakcję. Gra aktorska stymuluje „młodego aktora” do większego wysiłku, odwagi, staje się motywacją do nowych wyzwań. Daje też poczucie wartości, godności i nadaje sens twórczej aktywności zarówno dziecka, jak i nauczyciela.

          Zajęcia z Kodowania: Kodowanie w przedszkolu – czyli zabawy przygotowujące do nauki programowania
           Zabawy w kodowanie w łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Stopniowo oswajamy dzieci z nowymi pojęciami, które stają się dla dzieci bardziej zrozumiałe i pozytywnie kojarzone, bo programowanie może być świetną zabawą. Czy nauka programowania ma sens w przypadku przedszkolaków? Tak, bo esencją tej sztuki jest logiczne myślenie, znajomość podstawowych pojęć matematycznych i zdolność koncentracji. W naszej zerówce zagościły na dobre nowe pojęcia: kodowanie, wstęp do programowania. Wniosek? Technologia cyfrowa zaliczona została do stałych komponentów edukacji. Czy chcemy, czy nie, wszyscy żyjemy w świecie pełnym kodów. Na przykład litery to kody językowe, cyfry – kody liczbowe, a nuty pozwalają kodować dźwięki.
          Zabawy z kodowaniem są pełne radości: otwierają umysły, rozwijają umiejętności logicznego myślenia, rozumowania i wnioskowania. Kształcą wyobraźnię i kreatywność dzieci. Zachęcają je do działań grupowych, dzięki czemu już kilkulatkowie rozwijają się społecznie. Czas, który dzieci spędzają w przedszkolu, pozwala im polubić kodowanie, traktować zabawy z nim jako naturalną część edukacji i wychowania. Dla efektywnej realizacji procesu wychowawczego bardzo ważną cechę zabaw z elementami kodowania stanowi fakt, że trudności, które mogą pojawić się w ich trakcie, są przez dzieci traktowane raczej jako wyzwania, a nie jako problemy czy bariery. W trakcie zabaw z kodami dzieci koncentrują się na wyszukiwaniu rozwiązań (jednego lub wielu), przez co wzrasta ich poczucie własnej wartości. Czują się zauważone i docenione, co w konsekwencji przyspiesza i czyni bardziej efektywnym proces przyswajania przez nie informacji i rozwoju nowych umiejętności.

          Zajęcia z Języka Angielskiego:
          Częsty kontakt z językiem obcym, zwłaszcza przez zabawę sprawia, że jest on przyswajany w sposób naturalny i szybki. To właśnie zabawa, która jest najatrakcyjniejszą formą nauki dla przedszkolaków, stanowi podstawę naszych zajęć. Każde spotkanie z językiem jest dla dzieci nową przygodą wypełnioną piosenkami, grami, ruchem, zagadkami. W sposób wielozmysłowy poznają otaczający świat, jednocześnie przyswajają nowe słówka, proste wyrażenia, a z biegiem czasu całe struktury w języku angielskim. Zajęcia z języka angielskiego ściśle korespondują z aktualnymi zainteresowaniami dzieci w wieku przedszkolnym, więc ich tematyka dotyczy zagadnień takich jak rodzina, zwierzęta, zabawki, kolory itp. Tematy realizowane są poprzez wykorzystanie różnorodnych aktywności takich jak piosenki, czytanki, rymowanki, krótkie wierszyki, realia i przede wszystkim gry i zabawy dydaktyczne, po to, aby stworzyć dzieciom jak najwięcej możliwości do ciągłego powtarzania słownictwa w jak najatrakcyjniejszej formie.
          Język angielski w naszym przedszkolu oparty jest na metodach najlepiej przystosowanych do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, uwzględniających ich cechy rozwojowe. Metody te to przede wszystkim:
          - metoda naturalna, polegająca na używaniu przez nauczyciela prostego, ale naturalnego języka, wzbogacaniu wypowiedzi gestami oraz mimiką, które ułatwiają dziecku samodzielne zrozumienie komunikatu w języku angielskim
          - metoda TPR (metoda reagowania całym ciałem), polegająca na połączeniu mowy z ruchem, prezentowaniu przez nauczyciela prostych poleceń w połączeniu z rekwizytami, gestami, muzyką. Jest to metoda idealna dla młodszych uczniów, ponieważ ułatwia im zapamiętywanie zwrotów i słów poprzez kojarzenie ich z określonym gestem, a także zaspokaja ich naturalną potrzebę ruchu, przez co lepiej koncentrują się na zajęciach.
          W czasie zajęć dzieci uczą się słuchanie, zabawę i ruch, a każda proponowana aktywność dostosowana jest to ich możliwości. Różnorodność wykorzystywanych form sprawia, że każde dziecko ma możliwość znalezienia swojej ulubionej aktywności, a na zajęciach nie ma czasu na nudę.
           

          Czytanie globalne w zerówce:
          Czytanie globalne to jeden ze sposobów rozpoczęcia nauki czytania. Różni się on jednak od metody analityczno-syntetycznej, polegającej na rozpoznawaniu znaków graficznych i jednoczesnym rozumieniu tekstu, czyli tym, co pod pojęciem "czytanie" zazwyczaj rozumiemy. Co więcej, wprowadzanie czytania globalnego można rozpocząć już u niemowląt, jednak metoda, w późniejszym okresie, nie powinna zastępować tej analityczno-syntetycznej. Podstawową zaletą czytania globalnego jest fakt, że dziecko nie odczuwa korzystania z niego jako konieczności, nauki. Czytanie globalne polega na tym, że codziennie prezentuje się dziecku plansze, na których napisane są różne wyrazy. Po pewnym czasie uczy się ono rozpoznawać wyraz, mimo że jeszcze nie zna liter. Najmłodsi zapamiętują, jak dany wyraz wygląda i następnym razem potrafią go już rozpoznać. Działa to podobnie jak odczytywanie znaków drogowych przez dorosłych - widząc przekreślony rower na niebieskim tle wiemy, że kończy się ścieżka rowerowa, bo rozpoznajemy obraz. Tak samo dziecko uczy się rozpoznawać konkretne wyrazy - zapamiętuje napis na ulubionym pudełku czy na okładce książki. Rozpoznaje wyraz jako całość, jednak nie zdaje sobie sprawy, że tworzą go poszczególne elementy. Podczas czytania globalnego dziecku i pokazywaniu tablic z wyrazami towarzyszy ich głośne czytanie. Czytanie globalne można stosować zarówno u kilkumiesięcznych, jak i kilkuletnich dzieci. Pokazywaniu tablic z wyrazami mogą towarzyszyć różne gry i zabawy. Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne i w przypadku jednego z nich czytanie globalne może zacząć przynosić efekty już po jednej próbie, z innym trzeba popracować dłużej.