Z okazji Europe Day - Dnia Europy, uczniowie klas Ia ,Ib i III b na lekcjach j.angielskiego doskonalili swoja wiedze o Europie! Good job!
DZIEŃ EUROPY W NASZEJ SZKOLE
- 17
MAJOWE ŚWIĘTA
Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych dniach obchodzimy trzy ważne święta:1 maja - Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy)2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej3 maja - Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja
1 Maja - Święto Pracy
1 Maja to Międzynarodowy Dzień Pracy.
Obchodzone 1 Maja Święto Pracy ma swój początek w 1886 r., kiedy w Chicago odbył się strajk robotników walczących o ośmiogodzinny dzień pracy, brutalnie stłumiony przez policję. Cztery lata później, by upamiętnić wydarzenia w Chicago, dzień 1 Maja został wybrany jako święto robotnicze przez obradujący w Paryżu kongres założycielski II Międzynarodówki.
2 Maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/70360,Dzien-Flagi-Rzeczypospolitej-Polskiej.html
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/70339,2-maja-Dzien-Flagi-Fotografie-z-zasobow-IPN.html
3 Maja - Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja
W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim.
Konstytucja zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Ustawa zasadnicza wprowadzała opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego.
„Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie, uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie. Witaj maj, trzeci maj, u Polaków błogi raj”– pieśń związana z Konstytucją 3 Maja, jedna z piękniejszych pieśni patriotycznych, ze słowami wiersza Rajnolda Suchodolskiego.
Wiwat Maj, Trzeci Maj!
Zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego – Konstytucja 3 Maja oraz wysłuchania wierszy w wykonaniu Blanki, Moniki, Filipa, Nadii oraz Julii.
TYDZIEŃ DLA ZIEMI W NASZEJ SZKOLE
Od poniedziałku 19 kwietnia do piątku 23 kwietnia 2021 roku trwał Tydzień dla Ziemi w naszej szkole z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Po raz pierwszy na świecie Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 roku, zaś w Polsce święto obchodzone jest od 1990 roku. Hasło tegorocznych obchodów Przywrócić naszą Ziemię jest poświęcone zaakceptowaniu potrzeby przywrócenia równowagi ekosystemów na świecie.
W klasach 4-8 naszej szkoły odbyły się prezentacje i prelekcje informacyjne o celu i historii powstania Dnia Ziemi. Uczniowie wykonywali zadania sozologiczne, quizzy, anagramy z pojęciami ekologicznymi na lekcjach biologii, zaś na chemii – zapoznali się ze związkami chemicznymi, z których produkuje się opakowania oraz sposobami na wytworzenie kosmetyków i płynów w domu (piling do twarzy, pasta do zębów, płyn do mebli lub podłogi). Największe wrażenie na uczniach wywarły filmy o skutkach produkcji plastiku na świecie oraz przepisy na domową chemię i kosmetyki.
Uczniowie swój wkład w ochronę Ziemi uwiecznili na zdjęciach. Widzimy na nich prawidłową segregację odpadów, wybór przejażdżki rowerem zamiast samochodem, spacery do lasu i nad morze, sadzenie roślin, wysiewanie nasion, piling do twarzy z kawy, torba na zakupy uszyta ze starych zasłon, używanie papierowych słomek do napojów, a przede wszystkim radość z życia. Nasi uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem w obchody Dni dla Ziemi.
Nauczyciel biologii:
Marzena Żywiecka
11
UWAGA KONKURS !!!
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE
81. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ
W dniu 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm RP 14 listopada 2007 r.
13 kwietnia w 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZR.
W wyniku Zbrodni Katyńskiej zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych, należących do elit II Rzeczypospolitej Polskiej.
Pochylmy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej, ofiar Katynia, Starobielska, Ostaszkowa, Bykowni.
Aby pamięć o tej zbrodni była żywa w pokoleniach polskiego narodu.
Wiosną uważajmy na boreliozę
Wiosną, gdy słońce coraz częściej pojawia się na niebie powinniśmy uważać na kleszcze. W Polsce do chorób przenoszonych przez te pajęczaki należą: borelioza z Lyme, gorączka Q, tularemia, bartonelloza, babeszjoza, erlichioza, kleszczowe zapalenie mózgu, a także riketsjozy z grupy gorączek plamistych. Zgodnie z danymi statystycznymi najczęstrze są: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.
Uczniowie naszej szkoły, z klasy siódmej, na lekcjach biologii zgłębili tajniki na temat wymienionych zagrożeń ze strony kleszczy. Młodzież dowiedziała się na czym polega profilaktyka zakażeń odkleszczowych, a także leczenie. Każde wyjście do lasu lub nawet na spacer wiąże się z zagrożeniem spotkania pajęczaka jakim jest kleszcz. Po przyjściu do domu bezwzględnie należy sprawdzić odkryte części ciała w poszukiwaniu niechcianego intruza.
Poniżej przedstawiam prace Moniki, Martyny, Zosi i Patrycji z kl. 7 na temat profilaktyki boreliozy.
Nauczyciel biologii: Marzena Żywiecka
Światowy Dzień Zdrowia 2021
W środę 7 kwietnia 2021 roku przypada Światowy Dzień Zdrowia. Święto obchodzone jest w związku z dniem powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1950 roku.
W tym roku motyw przewodni na świecie związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2. Celem jest zwrócenie uwagi na rolę służby zdrowia: pracę lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.
Nasi uczniowie klas starszych przygotowali się do Dnia Zdrowia wykonując plakaty na temat wpływu komputera na wzrok i hałasu na słuch. Po lekcjach biologii i dodatkowym zapoznaniu się z różnymi źródłami wiedzy, młodzież świadomie wykonała prace. Uczniowie zdają sobie sprawę w jaki sposób powinni zadbać o swoje zdrowie podczas nauki zdalnej, która wymaga długotrwałego spędzania czasu przy komputerze. Wiedzę tą odzwierciedlają uczniowskie prace.
Nauczyciel biologii:
Marzena Żywiecka
4
🐣 🐣 🐣 🐣 🐣
GRATULACJE !
Miło nam poinformować, że Blanka Białas uczennica klasy VII została zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy”.
Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.
Otwarcie kompleksu Szkolno – Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej we Włynkówku
W dniu 26 marca 2021 roku odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu Szkolno – Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej we Włynkówku. W nowo oddanym budynku znajdują się trzy sale przedszkolne w pełni multimedialne, dwie sale wczesnoszkolne również wyposażone w najnowocześniejszy system tablic SMART BOARD, nowoczesna sala doświadczenia świata, a także pracownia logopedyczna oraz pomieszczenia administracyjne i gastronomiczne. Zakres wykonanych prac był ogromny, a cała inwestycja kosztowała niemal 6 milionów złotych. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki hojnemu wsparciu z rządowego funduszu ziemi słupskiej, czyli rekompensat za tarczę antyrakietową w Redzikowie.
Powtarzając za panią wójt gminy Słupsk – Barbarą Dykier „ Wierzymy, że już niedługo ta placówka będzie tętnić życiem.”
Dziękujemy za okazane wsparcie w imieniu władz Gminy Słupsk, mieszkańców, a przede wszystkim Dyrekcji, uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej we Włynkówku.
Wszystkim obecnym na otwarciu , a także tym, co wspierali to wydarzenie ciepłymi myślami, a nie mogli być tego dnia z nami, składamy podziękowania i liczymy na dalszą, owocną współpracę.
4
REKRUTACJA ROK SZKOLNY 2021/2022
ZAPRASZAMY! WSZYSTKIE NIEZBĘDNE INFORMACJE ZNAJDĄ PAŃSTWO W ZAKŁADCE "REKRUTACJA". TAM RÓWNIEŻ ZNAJDUJĄ SIĘ DOKUMENTY DO POBRANIA.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Zdobywczyni Oskara, Helen Mirren napisała w orędziu: "To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki. Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą. Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu. Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi. Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata.
Solidaryzujemy się z ludźmi teatru w tym trudnym czasie i przedstawiamy plakaty teatralne naszych uczniów słynnych utworów dramatycznych.
"Szkoła pamięta "
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest polskim świętem państwowym obchodzonym 24 marca, poświęconym upamiętnieniu Polaków ratujących Żydów, ustanowionym przez Parlament w 2018 r. z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy.
W tym roku mija 77 lat od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.
Rocznica tych dramatycznych wydarzeń jest obchodzona jako dzień bohaterskich Polaków, którzy w nieludzkich czasach wspięli się na wyżyny człowieczeństwa.
PLASTYKA W PRZEDSZKOLU
Do przedszkola zawitały kury i bazie ...Oto nasze kolejne zmagania plastyczne :)
2
DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE
8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji Świetliczaki, przygotowały miłą niespodziankę dla wszystkich pań i dziewczynek. Wykazali się kreatywnością oraz zaangażowaniem i nagrali filmik z pięknymi życzeniami oraz wykonali piękne kwiatki.
"Śiwetliczaki" życzą Pięknego Dnia Kobiet, pogody ducha, spełnienia pragnień, samych cudownych chwil, miłości, zrozumienia.
6
III SZKOLNE DYKTANDO FAMILIJNE
Mamy ZWYCIĘŻCZYNIE III Szkolnego Dyktanda Familijnego o Puchar Dyrektora Szkoły we Włynkówku! Zostały nimi... drugi raz Monika i Zofia Gębskie. GRATULUJEMY! BRAWO!Dziękujemy gorąco pozostałym Rodzinom za udział w zabawie. Zapraszamy po odbiór Grand Prix dyktanda do Pani Dyrektor.
EKSPERT JĘZYKA POLSKIEGO
W ramach obchodów Międzynardowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie klas 4 - 7 uczestniczyli w konkursie polonistycznym o tytuł EKSPERTA JĘZYKA POLSKIEGO. Zmagania trwały 2.5 h, a finał między Marysią i Blanką był bardzo emocjonujący. Tytuł zdobyła Blanka Białas z klasy 7b II miejsce Maria Gliszczyńska z klasy 6a III miejce Nadia Hulecka z klasy 6a. GRATULUJEMY LAUREATKOMDziękujemy za piekną rywalizację pozostałym uczestnikom - szczególnie tym najmłodszym.
1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym obchodzony corocznie w marca. Dzień ten ustanowiony w 2011 roku, specjalną ustawą podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.
Dziś mija 70 lat, jak dokładnie tego dnia, a więc 1 marca 1951 roku doszło do egzekucji członków IV Zarządu WiN ostatniego kierownictwa największej organizacji podziemnej w powojennej komunistycznej Polsce.
Ideą przewodnią tego święta jest uświadomienie prawdy o roli, jaką Ci niezłomni żołnierze, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, ale podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi, odegrali w naszej powojennej historii.
Cześć Ich Pamięci !
PODZIĘKOWANIA
Archiwum Aktualności