• I GMINNY KONKURS RECYTATORSKO – PLASTYCZNY „BAJCZYTANKI PANI HANKI” – ROZSTRZYGNIĘTY!

• Nasza szkoła zorganizowała konkurs, w którym bohaterami były wiersze Pani Hanny Niewiadomskiej, poetki znanej i lubianej przez dzieci.

Starostwo Słupskie objęło nasze przedsięwzięcie honorowym patronatem.

Na konkurs wpłynęły przepiękne filmiki z recytacjami i prace plastyczne ze szkół naszej gminy.

Recytacje oceniało jury w składzie: Pani Hanna Niewiadomska - autorka wierszy, Pani Agnieszka Grewling - Stolc - specjalista ds. edukacji społeczno-kulturalnej w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku oraz Pan Wojciech Marcinkowski – aktor Nowego Teatru w Słupsku.

Z kolei prace plastyczne oceniała komisja w składzie: Pani Hanna Niewiadomska – poetka, Pani Kinga Zaborowska – nauczyciel Liceum Sztuk Plastycznych przy Zespole Szkół Technicznych w Słupsku oraz instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku, Pani Eliza Labuda - Kopycińska - nauczyciel plastyki.

Nagrody otrzymaliśmy od następujących fundatorów: Starostwo Powiatowe, Gmina Słupsk, Grand Lubicz – Uzdrowisko Ustka, Dolina Charlotty.

Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym uczestnikom oraz opiekunom.

Składamy gorące podziękowania fundatorom nagród. Bez Waszej hojności konkurs nie miałby tak pięknego wymiaru.

Dziękujemy jurorom, a przede wszystkim Pani Hannie Niewiadomskiej.

Poniżej wyniki konkursu.

Do …zobaczenia za rok!

• Finaliści Etapu Wojewódzkiego Pomorskiej Ligi Zadaniowej

• Z nieukrywaną radością pragniemy poinformować, że troje uczniów z naszej szkoły uzyskało tytuł Finalisty Etapu Wojewódzkiego Pomorskiej Ligi Zadaniowej „Zdolni z Pomorza” roku szkolnym 2020/2021.

Z przedmiotu  biologia - Zofia Gębska z klasy VII, opiekun pani Marzena Żywiecka.

Z przedmiotu kompetencje społeczne - Blanka Białas z klasy VII, opiekun pani Jolanta Rodewald.

Z matematyki - Franciszek Weisbrot z klasy VIII, opiekun pani Anna Janus.

Jest to bardzo duży sukces uczniów i odzwierciedlenie włożonej pracy i wysiłku. Zosia, Blanka i Franciszek są w grupie najzdolniejszych uczniów w województwie pomorskim.

Brawo! Brawo! Brawo!

Bardzo serdecznie gratulujemy osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów!

• SUKCES BLANKI

• Z radością dzielimy się informacją, że Blanka Białas uczennica klas VII b zdobyłWyróżnienie w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”Konkurencja była bardzo duża, w konkursie wzięło udział ponad 900 prac uczniów z całej Polski. Tym bardziej cieszy nas sukces Blanki, która przygotowała film o Danucie Siedzikównie „Ince”, sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Minister Edukacji Narodowej, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.,,Jury doceniło prace, których opis, narracja lub obraz były nienaganne merytorycznie i zgodne z prawdą historyczną. Szczególnie wyróżniono prace, których autorzy starali się przedstawić historię Żołnierzy Wyklętych lub epizodu z tej historii w sposób nieszablonowy, ciekawy i niepowtarzalny”.Podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w Lublinie.

Gratulujemy dużego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów!

Jolanta Rodewald

• MAJOWE ŚWIĘTA

Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych dniach obchodzimy trzy ważne święta:1 maja - Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy)2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej3 maja - Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

1 Maja - Święto Pracy

1 Maja to Międzynarodowy Dzień Pracy.

Obchodzone 1 Maja Święto Pracy ma swój początek w 1886 r., kiedy w Chicago odbył się strajk robotników walczących o ośmiogodzinny dzień pracy, brutalnie stłumiony przez policję. Cztery lata później, by upamiętnić wydarzenia w Chicago, dzień 1 Maja został wybrany jako święto robotnicze przez obradujący w Paryżu kongres założycielski II Międzynarodówki.

2 Maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

3 Maja - Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim.

Konstytucja zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Ustawa zasadnicza wprowadzała opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń  w historii państwa Polskiego.

„Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie, uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie. Witaj maj, trzeci maj, u Polaków błogi raj”– pieśń związana z Konstytucją 3 Maja, jedna z piękniejszych pieśni patriotycznych, ze słowami wiersza Rajnolda Suchodolskiego.

Wiwat Maj, Trzeci Maj!

Zapraszamy do obejrzenia  filmu edukacyjnego – Konstytucja 3 Maja oraz wysłuchania wierszy w wykonaniu Blanki, Moniki, Filipa, Nadii oraz Julii.